Найбільше уособлює в собі рідний край

"Олешшя"

Якщо б мене хтось запитав: хто на Херсонщині найбільше уособлює в собі рідний край? Я б з упевненістю відповів: насамперед, це аматорський народний фольклорний ансамбль «Олешшя» Кардашинського осередку культури Голопристанського району. По-перше, приваблює довершений образ жінки-україночки, який несуть концертні костюми учасниць «Олешшя». По-друге, їхній автентичний спів з руладами і колінами, поліфонія багатоголосся та чарівний голос виводчиків. По-третє, це справжня візитна картка Голопристанського району, адже у їхніх чарівних голосах відчувається широчінь та могутність одвічного Дніпра, гіркий присмак ковили та свіжість і воля степового вітру, солодка радість хвиленосного моря та загадкова печаль олешківських пісків.

Саме у їхньому репертуарі пісні, яких не знайдеш у жодному пісенному збірнику, не почуєш у виступах жодного фольклорного колективу. Вони, дійсно, дуже самобутні й колоритні. Це справжня родзинка, справжня окраса нашого району й Херсонщини, яку ми можемо презентувати на всю Україну та Європу. Адже у неповторних мелодійних піснях «Олешшя» - українська душа, у них - весь наш чудовий степовий край.

 

 

У 1984 році за ініціативи талановитих співачок с.Кардашинки був створений унікальний фольклорний ансамбль під керівництвом Ніни Іванівни Шафранової, а з 1989 року по 2009 рік художнім керівником колективу завзято працювала Зоря Надія Іванівна. З 2009 року по теперішній час очолю є колектив Бухтій Валентина Василівна. Найповажніша за віком 85-річна Ганна Прокопівна Павлова, виводчиці Олександра Андріївна Зоря та Марія Яківна Вовк співають змалку і знають стільки етнопісень, що їм можна тільки позаздрити. Чудові співачки Галина Андріївна Зоря, Ніна Данилівна Проценко та Марія Григорівна Овчаренко живуть і співають ті пісні, яких співали ще їхні мами і бабусі з використанням самобутньої кардашинської етнографічної лексики, що додає колориту пісенним текстам. До того ж чимало пісень для них складають самодіяльні місцеві автори. Ось вона, автентика, ось вона, глибока українська душа, яка є чистою криницею нашого народу. Основу репертуару ансамблю складають пісні, наспівані жителями с. Кардашинка, в минулому учасницями колективу Яриною Повод та Ганною Павлової. Пісенний репертуар широкий за своєю жанровістю і тематикою - це ліричні, жартівливі, обрядові, чумацькі, солдатські та весільні пісні, а також автентичні маловідомі колядки та щедрівки.

«Олешшя» - завжди бажаний та щиросердно очікуваний учасник районних, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів. Їм раді всюди: і у Пирогово Київської області, і у Сорочинцях Полтавської області, і у Цюрупинську Херсонської області. Вони — лауреати республіканського радіоконкурсу «Золоті ключі» (м. Київ), Всеукраїнського фестивалю народного мистецтва «Хортиця» (м. Запоріжжя), Всеукраїнського фестивалю народної творчості «Купальські зорі» ( м. Гола Пристань), республіканського телеконкурсу «Сонячні кларнети» (м. Київ), Міжнародного фольклорного фестивалю (м. Ялта), Всеукраїнського фестивалю «Київська Русь» (м. Київ), обласних фестивалів «Спалах» (смт Велика Лепетиха), «Пісенна веселка Херсонщини » (м. Скадовськ). Колектив завжди запрошують на творчі звіти Херсонщини у Палаці культури «Україна» (м. Київ, 2001, 2006 та 2009 роки) та на звітні концерти майстрів мистецтв та художньої самодіяльності, присвячені 60-ти річчю та 65-ти річчю утворенню Херсонської області. Ще у 1991 році за високу професійну виконавську майстерність фольклорному ансамблю «Олешшя» було присвоєно звання «аматорський народний», та й надалі співаки гідно несуть це високе звання і є справжніми народними улюбленцями, можливо тому великокардашинський сільський голова Олексій Іванович Чухрай оберігає їх, як зіницю ока, і завжди готовий прийти на допомогу колективу, який не перестає радувати своїм самобутнім репертуаром і високою професійною виконавською культурою.

 

Вірю, що і обдаровані діти, і творча юнь великокардашинської територіальної громади долучаться до традицій рідного краю і гідно додадуть сил і наснаги поважним і шановним співакам уславленого аматорського народного фольклорного ансамблю «Олешшя ».

 

Цими днями побачив світ перший тираж компакт-дисків «Народні колективи Голопристанщини: І частина» із телефільмами про народні аматорські фольклорні ансамблі «Чулаківна» та «Олешшя». Щиро дякуємо народному депутатові України Олексію Валерійовичу Журавку за надану благодійну допомогу у тиражуванні компактдисків.

Олег ОЛЕКСЮК,
начальник відділу культури і туризму Голопристанської РДА.